Koronawirus COVID-19 wpływa na życie ludzi na całym świecie, zarówno w kontekście prywatnym, jak i zawodowym. Powoduje duży niepokój. Wiele osób boi się o swoją pracę albo zdrowie. Dlatego w naszym kraju, ale także globalnie, rządy podejmują różne działania, aby jak najskuteczniej powstrzymać rozprzestrzenianie się epidemii. Po to, aby możliwie szybko życie wróciło do normalnego trybu. Nie wiadomo jednak, jak długo ta sytuacja potrwa.
Jak to się ma do waszej sytuacji, kiedy miesiąc temu sprzedaliście mieszkanie, w obecnym kończy wam się najem biura albo zaplanowaliście wymarzony remont w domu i zapłaciliście zaliczkę firmie remontowej. Zastanawiacie się, co dalej i jak podczas pandemii koronawirusa powinniście zrobić, gdy mimo wszystko nie chcecie stać w miejscu albo cofać podjętych decyzji.
Jeśli w związku z tym planujecie także magazynowanie rzeczy i mebli prywatnych bądź biurowych albo czeka was przeprowadzka i szukacie porad, jesteście we właściwym miejscu. Zdajemy sobie sprawę, że możecie mieć dużo wątpliwości, czy lepiej nie przeczekać. Damy wam kilka pomocnych wskazówek, które zapewnią wam nieco spokoju, pomogą podjąć właściwą decyzję i zwiększą wasze bezpieczeństwo w takich sytuacjach, poprzez zachowanie odpowiednich środków ostrożności.
1 PORADA. Wszelkie sprawy formalne załatwiajcie zdalnie
Ustalenia dotyczące odbioru rzeczy i mebli na przechowanie albo przeprowadzki róbcie telefonicznie a następnie potwierdzajcie mailowo – dotyczy to szczególnie otrzymania ofert. Zamiast zapraszać do siebie przedstawicieli firmy zewnętrznej na wizję lokalną, zróbcie listę i zdjęcia z mieszkania czy biura, wyślijcie je na maila i omówcie telefonicznie.
Jeśli potrzebujecie podpisać umowę, to najlepiej w wersji elektronicznej – taką formę, przy składaniu zamówienia na stronie www na usługę magazynowania, oferuje od samego początku Więcej Miejsca. Unikajcie płacenia gotówką za wykonanie zlecenia – najlepiej umówcie się na zaliczkę przelewem przed wykonaniem odbioru albo przeprowadzką, aby zarezerwować termin a resztę płatności także zróbcie elektronicznie po wykonaniu prac. Jeśli musicie podpisać formularze na zakończenie prac, poproście pracownika firmy zewnętrznej, aby odłożył formularz na bok i odszedł przynajmniej 2 metry. W między czasie umyjcie wcześniej ręce, załóżcie rękawiczki ochronne i użyjcie swojego długopisu.
W trakcie wizyty pracowników firmy zewnętrznej, unikajcie powitania poprzez podawanie sobie rąk – zamiast tego wystarczy podniesienie ręki do góry albo kiwnięcie głową i zwykłe „Dzień dobry” oraz „Do widzenia”.
2 PORADA. Nie proście o pomoc osób, które są szczególnie zagrożone koronawirusem
W trakcie epidemii większość osób stosuje się do zaleceń i zostaje w domu, aby chronić siebie i najbliższych. Ciężko jest zatem obecnie uzyskać w czymkolwiek pomoc od znajomych, jak to było jeszcze niedawno. Jeśli przychodzą wam do głowy osoby, które mimo wszystko zdecydowałyby się wam zaoferować wsparcie, nie powinny na tej liście być te, które są najbardziej narażone na COVID-19, ze względu na osłabiony stan zdrowia (szczególnie po chorobach układu oddechowego lub sercowo-naczyniowego) albo wiek (powyżej 60 roku życia). Generalnie „zadaniem” takich osób powinien być obecnie odpoczynek i unikanie wyczerpujących prac, a już zwłaszcza dźwigania czy znoszenia ciężkich rzeczy po schodach.
Dodatkowo, jeśli korzystacie z usługi firmy zewnętrznej, takiej jak Więcej Miejsca, po zrobieniu wizji z koordynatorem zlecenia, warto rozważyć opuszczenie domu czy biura na czas realizowanego odbioru albo przeprowadzki (w razie ewentualnej kontroli ze strony służb mundurowych, możecie wytłumaczyć sytuację). Jeśli jest to niemożliwe, osoby szczególnie zagrożone powinny być przebywać w oddzielnym pomieszczeniu, z którego nie będą wynoszone rzeczy bądź meble. Jeśli i tego nie da się zorganizować, poproście pracowników firmy przeprowadzkowej o spokojną realizację zlecenia.
3 PORADA. Zadbajcie o komunikację z firmą, która pomoże wam w magazynowaniu rzeczy albo przeprowadzce
Nie ma znaczenia, czy korzystacie z pomocy firmy zewnętrznej, znajomych czy nawet członków rodziny. Chcąc obecnie oddać rzeczy i meble na przechowanie bądź przeprowadzić się, powinniście mieć z tyłu głowy zagrożenie COVID-19. Dlatego przejrzysta komunikacja i uzyskanie odpowiedzi na najważniejsze kwestie, są tak ważne dla waszego zdrowia i bezpieczeństwa. Pytania, jakie warto zadać osobom, które mają wam pomóc, powinny dotyczyć:
- symptomów choroby w ostatnim czasie (pamiętajcie, że w przypadku koronawirusa, są to m.in.: problemy z oddychaniem, gorączka, kaszel, uporczywy ból lub ucisk w klatce piersiowej),
- poważnego zachorowania,
- środków bezpieczeństwa i higieny, jakie będą podjęte w związku z odbiorem na magazyn lub przeprowadzką.
4 PORADA. Postarajcie się, w miarę możliwości, o zachowanie czystości i odkażanie rzeczy
Kiedy będziecie oddawać rzeczy na przechowanie albo przeprowadzać się, powinniście zadbać o własną higienę ale także czystość rzeczy. W jaki sposób?
- Często myjcie ręce ciepłą wodą i mydłem (przynajmniej 20 sekund – najlepiej liczyć sobie czas).
- Podczas pakowania czy rozpakowania rzeczy noście rękawiczki ochronne i maski na twarz (poproście o to samo inne osoby, które wam pomagają).
- Poproście o zabezpieczenie mebli i pozostałych rzeczy gabarytowych rzeczy folią stretch albo bąbelkową. Wiemy, że każdy liczy pieniądze w czasie koronawirusa, ale w tym przypadku zabezpieczenie mebli odpowiednimi materiałami to konieczność! Po użyciu, wyrzućcie materiały do zewnętrznego kosza.
- Torby czy kartony, do których będą spakowane wasze rzeczy prywatne lub biurowe, powinny być szczelnie zamknięte w trakcie magazynowania albo na czas czasie przeprowadzki. Po użyciu, torby i kartony zutylizujcie. Więcej Miejsca oferuje do tego celu także solidne i bezpieczne plastikowe pojemniki. Jeśli zdecydujecie się na nasze wsparcie i wykorzystanie pojemników, sami je od was odbierzemy (następnie wyczyścimy specjalnym płynem dezynfekującym).
Dodatkowo, szczególnie po przeprowadzce, najlepiej odczekać trochę czasu przed wypakowaniem przedmiotów. Może wam do tego posłużyć garaż czy komórka lokatorska. Jeśli nie dysponujecie taką przestrzenią, można przeznaczyć na to jeden z pokoi.
5 PORADA. Zachowajcie bezpieczny dystans od innych osób
Podczas czynności takich jak przeprowadzka albo oddanie na magazynowanie rzeczy i mebli, powinniście tak samo zachowywać bezpieczną odległość od pozostałych osób, jak obecnie w trakcie robienia zakupów czy nawet spacerów z psem. Nie sugerujemy, że osoby, które wspierają was w działaniach mają koronawirusa, ale trzymanie się na przynajmniej 2-metrowy dystans, szczególnie w trakcie rozmowy z drugą osobą, to obecnie powszechnie praktykowane i naturalne zachowanie.
6 PORADA. Skorzystajcie z bezpiecznych materiałów pakowych
Magazynowanie rzeczy prywatnych lub biurowych bądź przeprowadzka w czasie koronawirusa, to nie czas, kiedy powinniście korzystać z darmowych kartonów – dostępnych w niektórych sklepach czy pożyczanych od znajomych. Możecie użyć te, które macie w domu bądź biurze i kupić dodatkowe nowe, jeśli wam nie wystarczy. Upewnijcie się także, że firma, która wam je dostarcza, nie wykorzystała ich wcześniej przy przeprowadzce innego klienta.
Więcej Miejsca oferuje także specjalne pojemniki z utwardzonego plastiku do przeprowadzki i magazynowania. Są one bardzo wygodne w użyciu, dzięki swojej konstrkucji i oszczędzają czas potrzebny na spakowanie takich rzeczy jak książki, ubrania, rzeczy kuchenne, dokumenty czy drobna elektronika. Pojemniki, w przeciwieństwie do kartonów (często używanych przez różnych klientów) oferowanych przez większość firm przeprowadzkowych, każdorazowo czyścimy przed dostawą do nowego klienta. Po wykorzystaniu, są one układane w wyznaczonej strefie w magazynie w bezpiecznej odległości od innych rzeczy, a po kilku dniach czyszczone w rękawiczkach za pomocą specjalnych płynów dezynfekujących.
Jeśli potrzebujecie innych materiałów zabezpieczających (np. folii bąbelkowej, taśm, papieru pakowego), najlepiej zamówicie je przez internet na kilka dni zanim będzie miał miejsce odbiór rzeczy na przechowanie albo przeprowadzka i połóżcie w ustronnym miejscu, w którym mogą chwilę poleżeć, zanim zaczniecie ich używać. Możecie nas o nie także poprosić przy dostawie pojemników albo kartonów (tych ostatnich – nie używanych przez innych klientów).
Na koniec
Zalecamy zachowanie zdrowego rozsądku, jeśli planujecie oddać swoje prywatne bądź biurowe rzeczy lub meble na przechowanie albo szykujecie się do przeprowadzki. Mamy nadzieję, że powyższe wskazówki będą wam pomocne. Jesteśmy pewni, że zastosowanie się chociaż do części z nich, zwiększy wasze bezpieczeństwo.